Thursday, October 28, 2021
Google search engine
HomeLajmeShqipëria më e fortë se kurrë më parë: Baza e NATO-S Në...

Shqipëria më e fortë se kurrë më parë: Baza e NATO-S Në Shqipëri frikë për Greqinë dhe Serbinë

NATO ka hyrë zyrtarisht në pjesën perëndimore të Ballkanit në një përpjekje për të bllokuar ndikimin rus. Kështu shkruajnë mediat e rajonit teksa njoftojnë se ka filluar puna në ba.zën ajrore të Kuçovës.

Nga një var/rezë e avi.onëve të vjetër lut.fa rakë ajo do të kthehet në një bazë logjistike për Aleancën. Në vitin 2005 Shqipëria hoqi nga flota ajrore 224 avionë sovjetike dhe kineze av.ionë të tipit M.i.G dhe që nga viti 2009 hapësira ajrore monitorohet nga aleatët në NATO, Greqia dhe Italia.

“Baza e Kuçovës është gjurma e parë e NATO-s në Ballkanin Perëndimor”-tha për Reuters ministrja shqiptare e mbrojtjes Olta Xhaçka. NATO do të shpenzojnë më shumë se 50 milionë euro në fazën e parë për të transformuar Kuçovën në një bazë mbështetëse për furnizim, transport, trajnime dhe ushtrimeve.

Sipas agjencisë serbe të lajmeve Tanjung, rindërtimi i bazës së vjetër usht.arake në Shqipëri tashmë ka nisur. Mediat e rajonit kanë publikuar edhe foto që tregojnë se avionët e vjetër kinezë dhe rusë aktualisht janë ‘të strehuar’ rrëzë një mali që kufizohet me bazën. Baza ajrore ndodhet 64 kilometra në jug të Tiranës.

Media greke shkruajnë se pas Kosovës me bazën e BONDSTEEL edhe Shqipëria po kthehet në një fortesë të NATO-s në Ballknain Perëndimor. “Kryeministri shqiptar Edi Rama ofron “tokë dhe ujë” në SHBA për baza me mijëra ush.tarë dhe sistemeve të am rëve”-shkruan pentapostagma.

Sipas saj, qëllimi i Shqipërisë dhe NATO-s është të bollkojë përpjekjet e Rusisë për të depërtuar në rajon dhe për të frocuar ndikimin e saj nëpërmjet shërbimeve sek.rete, investimeve dhe pr opag andës përmes mediave.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments