Sunday, October 31, 2021
Google search engine
HomeLajmeI fundit! Rama nuk e mban më dhe e tregon sot për...

I fundit! Rama nuk e mban më dhe e tregon sot për herë të parë, ja çfarë do ndodhë me satelitët në orbitë që lajmëroi pak ditë më parë

Sateliti ‘Albania 1’ do të lëshohet në hapësirë në muajin mars ndërsa sateliti ‘Albania 2’ do të lëshohet në hapësirë në muajin qershor të vitit 2022.

Ky lajm vjen pas dekaratës së Ramës në Kuvend pak ditë më parë, kur shefi i qeverisë e njoftoi publikisht për herë të parë këtë ambicie.

“The do blejmë drona. Jo, do blejmë drona, do çojmë edhe satelitë në orbitë. Qeshni, qeshni kur të shikoni satelitët Shqipëria në orbitë, dhe jo mandatin tjetër, vitin tjetër. “Albania1′, “Albania2” në orbitë. Sepse për ne ky vend nuk është ‘tokë e xanum’ që siç tha ai i foltores bëtë të mundur ndërtimin e një qyteti të tërë pa leje, që ka qenë pretendim për t‘u futur si mrekulli e tetë e botës. Ne shohim shumë larg.

Po ju them prapë, jo drona. Drona po e po, por edhe satelitë, që kontrolli mbi territorin, kufijtë, të kalojë në nivelin e teknologjisë dhe të hiqet nga duart e atyre që kontrollojnë me sy”, do të deklaronte Rama nga seanca plenare në Kuvend.

Bashkëbiseduesi: Ky është lëshimi i Spacex Falcon 9, që u bë në qershor. Lëshuam katër satelitë gjatë tij. Lëshuam satelitin Mark 4, variantin 17,18,19, që është modeli i ri. Kjo që po shihni është lëshimi në orbitë.

Rama: Albania 1 kur do të jetë gati? Në mars?

Bashkëbiseduesi: Po në Mars do të lëshohet. Do duket kështu si kjo. Do të filmojmë një video dhe gjëja tjetër që dpo të shohim pas shkëputjes do të jetë vendosja e satelitit në orbitë.

Rama: Po Albania 2 në qershor?

Bashkëbiseduesi: Saktë

Rama: Super

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments