Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga fusha barike me vlera të larta të presionit atmosferik e cila do të mbaje në fillimin e javës qëndrueshmëri të motit në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

Fillimi i javës, 13 janar 2020: Moti do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Era do të jetë me drejtim Perëndim (W) me shpejtësi deri në 8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 4 me lartësi vale 0,5-1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore  1/10°C

Zonat e ulëta  6/16°C

Zonat bregdetare 7/17°C

Kosovë, e hënë, 13 janar 2020

Kosova për ditën e hënë, 13 janar 2020 moti do të jetë me kthjellime dhe praninë e mjegullës. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga -1°C në mëngjes. ndërsa mesdita  deri në 8°C gradë Celcius në mesditë.

E Martë 14 Janar 2020

Të martëtn, 14 Janar 2020, moti do të jetë me kthjellime në zonën perëndimore dhe  vranësira me mjegull në verilindje. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi deri në 8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 4 me lartësi vale 0,5-1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rënië në mëngjes.
Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore  -1/10°C

Zonat e ulëta  3/15°C

Zonat bregdetare 6/16°C