Dikur ishte vetëm një element i filmave fanta-shkencë, tashmë teknologjia po përmirësohet dita-ditës.

Syzet e mençura (Smartglasses) kanë munguar që nga zhdukja e Google Glass (tani vetëm në dispozicion për disa biznese).

Ka pasur zëra për Apple që është duke kërkuar teknologji të ngjashme, por meqenëse Google është kompania me eksperiencë të mëparshme, ne presim që të rivalizojë rivalin e saj celular me një version të ri të Google Glass.

Këtu kemi gjithçka që dimë deri më tani.

Dizajni

Një nga çështjet kryesore me syzet Google Glass ishte shikimi. Syze të pasqyruara iu shitën publikut me idenë se ata do të ofrojnë të gjitha llojet e inovacioneve teknike, ndërsa ende duken shumë të padëmshme. Problemet më i madh ishte ajo e fshehtësisë, që ishte një nga nevojat kryesore për teknologjinë e zgjuar, askush nuk dëshiron të duket si Geordi La Forge në jetën reale.

Ky problem së shpejti mund të zgjidhet. Google ka paraqitur një patentë që tregon se si instalimi i kabllove mund të integrohet në një palë syze normale. Sipas imazheve dhe tekstit që përmban ky patent, Google po shqyrton mënyrat për të integruar më mirë teknologjinë brenda produktit për një pamje më të zakonshme. Në terma të thjeshtë, Google dëshiron të fshehë pjesën e “zgjuar” brenda pjesës “syzet”. Në lidhje me këtë patentë specifike, që përfshin drejtimin e telave përmes kornizës së vetë syzeve, dhe formimin e kornizave për të akomoduar instalime elektrike shtesë.

Komponentë shtesë ekologjikë do të fshihen brenda syve të syzeve, ose çfarë termat e patentës do të thotë “krahë-pods” – jo emri më seksi ndonjëherë. Ka njëfarë fleksibiliteti brenda patentës nëse armët duhet të jenë të lidhura apo jo – teksti pyet nëse do të kërkohet të transferojë fuqinë e baterisë apo sinjalet audio midis dy pods. Imazhet në shfaqje gjithashtu përfshijnë dy komponentë shtesë rrethore të bashkangjitur në krahët që do të funksiononin si veshë, dhe mund të priten pas veshëve ose mund të transmetonin audio përmes metodës së përçimit të kockave. Imazhi i mësipërm tregon gjithashtu të paktën një mikrofon (shënuar 146) dhe një touchpad të integruar (124).

Interesante, imazhi i parë nuk përmban një ekran grafik për syzet, duke shënuar çiftin e parë të syzeve si kryesisht audio bazuar. Figura 1B tregon një palë syze me një ekran grafik të përfshirë (158 & 160), së bashku me një kompjuter në bord (158 në krah) që do t’i lejonte përdoruesit të mbivendosnin të dhënat në rrethinën e tyre dhe për shembull të thoshin se rrobat e dikujt , çizme dhe motor janë një ndeshje e përkryer për kërkesat tuaja.

Karakteristikat

Nuk dihet shumë për veçoritë e një grupi të përmirësuar të syzeve të shkëlqyera të Google Glass, por dizajni i patentës na jep disa indikacione të ideve të Google. Jashtë një ndërfaqeje grafike, mikrofoni dhe kufje, patentimi përmend përmendjen e LED-ve ose lazerave të bardhë që mund të pikturojnë një imazh direkt në syrin e përdoruesit. Ide të tjera interesante përfshijnë përdorimin e ndërfaqes grafike për të krijuar një imazh të përqëndruar më afër sytë e përdoruesit, duke sjellë në fokus objektet e largëta ose duke lejuar korrigjimin e shikimit dixhital. Modulet Wi-Fi, sensorë dhe lidhësit USB janë gjithashtu në mesin e ideve për modulet opsionale të përfshira brenda krahëve të krahut.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook