Te Fundit

Kulture

Myslimanë e të krishterë bashkë. Gjergj Fishta dhe Luigj...

“Paris-Midi” ka botuar, të dielën e 16 marsit 1919, në ballinë, një shkrim në lidhje me emërimin, 100 vite më parë, të Luigj Bumçit...

Sikur Katedralja Notre-Dame…

Sikur Katedralja NotreDame të kishte pasur fatin e zi të lartohej në Shqipëri dhe befas, një ditë të mallkuar, ta shihte veten të përfshirë...

Historia e basketbollistes bukuroshe, kush është kapitenia e Kombëtares...

UVIL ZAJMI Një vajzë e re, e bukur, elegante, sportiste, por edhe balerinë e aktore, një “Miss”, i vërtetë. Cila ishte simpatikja shqiptare, që çmendi...

‘Vdekja e Benjamin Franklin’, ngjarjet kryesore të 17 prillit

Sot data shënon 17 prill. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë. 1937 -...

Pro ambientit/Në vend të qeseve plastike japin gjethe bananesh

Disa supermarkete në Vietnam i janë bashkuar fushatës për përdorimin e produkteve ekologjike për mbajtjen e perimeve, në një përpjekje për të mbrojtur mjedisin. ”Tre...

5 Prill 1939, datëlindja e Leka Zogut

Leka Zogu lindi me 5 Prill 1939 në Pallatin Mbretëror në Tiranë. Ai ishte djali i vetëm i mbretit Ahmet Zogu dhe mbretëreshës Geraldine....

Te Fundit

Kryesore

Me Shumë Lajme