Xhinset e ngushta mund të rrezikojnë seriozisht muskujt dhe nervat, thonë ekspertët.

Një grua 35-vjeçare u detyrua të presë xhinset e saj, pasi kofshët iu frynë shumë, thuhet në studim. Ajo kishte punuar për disa orë në shtëpi, me xhinset e veshura.

Në mbrëmje, këmbët e saj u mpinë dhe ajo ra pasi nuk ecte dot. Mjekët thanë se ajo u prek nga ajo që quhet sindroma e ndarjes.

Xhinset kishin ndikuar për keq tek muskujt dhe nervat. Vetëm pas katër ditësh mjekimi intensiv, gruaja ishte në gjendje që të ecte.

Të tjerë mjekë kanë raportuar raste të ngjashme, të kësaj sindrome, e cila vjen për shkak të xhinseve apo pantallonave të ngushta.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook