Hiqni dorë nga duhani
Nikotina është një përbërës aktiv tek cigaret që mund të dëmtojë dhe dobësojë muret e arterieve, duke vështirësuar qarkullimin e gjakut. Prandaj duhet të hiqni menjëherë dorë nga duhani.

Kontrolloni tensionin e gjakut
Tensioni i lartë i gjakut mund të shkaktojë arteriosklerozë, një gjendje që forcon arteriet dhe mund të pengojë rrjedhjen e gjakut. Kontrolloni tensionin e gjakut të paktën njëherë në muaj. Nivelet normale të tensionit të gjakut janë më pak se 120/80 mm Hg.

LEXO EDHE:  Ky është "ilaçi" natyral që përmirëson problemet e veshkave, të lëkurës, qarkullimit të gjakut...

Hidratohuni
Gjaku është gjysma ujë. Prandaj duhet të jeni të hidratuar që ai të qarkullojë siç duhet. Pini rreth 8 gota ujë në ditë. Duhet të pini gjithashtu më shumë ujë nëse stërviteni ose është shumë nxehtë jashtë.

Çohuni nga karrigia
Qëndrimi ulur për një kohë të gjatë nuk i bën mirë qarkullimit të gjakut ose shpinës. Ai dobëson muskujt e këmbëve dhe ngadalëson qarkullimin, duke shkaktuar kështu mpiksje. Nëse punoni në zyrë, përpiquni që të mos qëndroni shumë ulur, por lëvizni sa më shumë sikur edhe brenda zyrës.

Poza me këmbët mbi mur
Nëse ju janë ënjtur këmbët, mund të provoni pozën këmbët-sipër-murit. Kjo është mënyra më e mirë për të transportuar gjakun në një drejtim tjetër.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook