Rreth 2 ton lëng, është derdhur gjatë një shembjeje të depos ku grumbullohej Pepsi.

Një objekt depozimi prej 300 metrash që i përket kompanisë ‘PepsiCo’ u shemb në qytetin rus Lebedyan të jugperëndimit, duke lënë dy punëtorë të mbërthyer në një ashensor 38 metra lart në ajër.

“Sipas informacioneve paraprake, një nga burrat është plagosur”, u shpreh nënkryetari i autoriteteve lokale, Valeriy Golovan.

Rënia që rezultoi në ton, dilte në rrugët fqinje dhe përfundonte në lumin Don.

“Dy punëtorët e braktisur tani po shpëtohen. Të gjithë të tjerët janë evakuuar, askush nuk është lënduar”, tha një përfaqësues i PepsiCo për Vedomosti.

Marina Zaibaryova, kryeprokurore e PepsiCo e Rusisë, tha se kompania do të gjente një mënyrë për të pastruar Lebedyan pas derdhjes së lëngut.

Më e rëndësishmja është se lëngu është i padëmshëm për njerëzit”, tha Zaibaryova.

Jam e sigurt se do të jemi në gjendje të zgjidhim se si ta pastrojmë atë së bashku me administratën e qytetit”, tha Zaibaryova duke ofruar siguri se kompania do të merrte përgjegjësinë për operacionin e pastrimit.

 

A post shared by Y_Ushakova (@yu_ush) on

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook